Varukorg
Rabatt:
0,00 SEK
En lätt och naturlig blomdoft där frisk citrus och gröna toner möter vilda blommor, iris, vit mysk och mjuka tränoter.
Wild Flower
Wild Flower är en lätt och elegant doft inspirerad av en blommande sommaräng. Frisk citrus, gröna noter och martorn skapar en ljus och luftig öppning.
I hjärtat möts morotsfrö, vilda blommor och pudrig iris. Doften avrundas med mjuka tränoter, vit mysk, ekmossa och kashmirträ som ger en varm och harmonisk känsla utan att bli tung.
Resultatet är en naturlig, blommig och rogivande doft som passar särskilt fint under vår och sommar.
Toppnoter: Martorn, citrus och gröna noter
Mellannoter: Morotsfrö, vilda blommor och iris
Basnoter: Mjuka tränoter, vit mysk, ekmossa och kashmirträ
Kims personliga kommentar: Wild Flower känns som en promenad genom en blommande sommaräng. Jag upplever den som frisk, mjuk och blommig utan att den blir tung. Ett fint val för dig som vill ha en ljus och naturlig doft som passar lika bra till vardags som under vår och sommar.
Flaskan innehåller 500 ml.
Doften är avsedd för Maison Bergers katalytiska doftlampor.